Informační a administrační web
info@akitainuczech.cz
Platinum krmiva

Akita a zdraví

Informace týkající se probíhajícího výzkumu SA: https://www.japan-akita.de/deutsch/forschungsprojekt-sebadenitis/

překlad níže na této stránce

 

O zdraví Akit všeobecně:

Tento článek si nedělá žádné ambice na stoprocentní odhalení a popsání nemocí, které akity může postihnout. Jistě bychom byli všichni rádi, abychom měli jen pejsky zdravé, ale sami víte, že nemoci se nevyhýbají nikomu, ani nám, a tedy i ani pejskům.

Umím si představit, jak zhoršení zdravotního stavu může některé majitele a chovatele pěkně vyděsit.

Každý člověk, který si  pořídí pejska si  musí uvědomit, že se zavazuje starat se o něj po celý jeho život. Jako je samozřejmostí svého domácího miláčka krmit a dávat mu pamlsky, tak by mělo být také samozřejmostí poskytnout mu zdravotní péči.  Tím myslím pravidelné očkování, odčervení a odblešení. Ale nejen to.

Jakmile pozorujete nějaké narušení dobrého zdravotního stavu psa, tak byste měli navštívit svého veterinárního lékaře. Záměrně říkám svého, protože jako my lidé máme svého doktora od dětství, tak by i náš domácí mazlíček, který většinou v rodinách supluje děti, nebo ho lidé považují za jednoho ze svých chlupatých dětí, by měl mít svého veterinárního lékaře, který ho zná od doby , kdy jste si ho přivezli domů a dali mu přeočkování a poprvé očkování proti vzteklině.

Některá běžná onemocnění se poznají snadno – jako jsou kašel, rýma. Horší je to s onemocněním, které se projevuje těžkým krvavým průjmem, zvracením a celkovou únavou, mohlo by jít o onemocnění Corona virem, dalšími příznaky parvovirózy jsou záněty žaludku a střev. Pokud pozorujete něco z toho, co je zde popsáno , měli byste ihned psíkovi naordinovat půst a rychle vyhledat veterinárního lékaře, který odebere krev i výkaly k dalšímu vyšetření do laboratoře. Protože bez důkladné analýzy nelze jen tak stanovit diagnózu, vyšetření může trvat i týden. Jedinou prevencí je očkování v kombinované vakcíně.

Mezi další nepříjemnosti, které nás můžou potkat patří  různé otravy. Návnady jedu, insekticidy, léky, kousnutí hmyzem, barvy, laky, alkálie, houby, domácí čistící prostředky. Je toho mnoho, někdy si ani nemusíme uvědomit, že se nás pejsek přiotrávil. Příznaky otravy závisí na druhu jedovaté látky a jsou zcela odlišné. Na pejskovi většinou pozorujeme nevolnost, zvracení, buďto horečku, nebo naopak nízkou teplotu, bledé sliznice, modrý jazyk, křeče, poruchy vědomí, příznaky obrny, koliku. Pokuď máte podezření, že se Váš pejsek čímkoliv přiotrávil, tak rovněž urychleně k veterináři, neexperimentujte – jde o život.

Alergie

samozřejmě stejně tak, jako my lidé jsme alergičtí, tak i naši psi trpí na všelijaké druhy alergií. Není se čemu divit i psi se všude setkávají s hračkami z různých plastů, koberce, lakované dřevo na podlahách i v kotcích, různé zemědělské výpěstky speciálně například řepka olejka. Tyto problémy obvykle spraví oční kapky nebo oční mast. Jsou další alergie, které vznikají jako reakce na potraviny a s tím související metabolické poruchy. U Akit se často projevují problémy s kůží, většinou lze vypozorovat, na které typy granulovaného krmiva je náš pes alergický, nebo mu prostě nechutná. Akity by měly mít granule, které obsahují menší množství bílkovin a neobsahují soju, případně je jí tam minimum. Když psovi krmivo „nesedne“ poznáme to, že se začne drbat a reaguje podrážděně. Nejjednodušší je granule prostě vyměnit za kvalitnější, nebo  přímo pro alergiky. Změnu byste měli pozorovat po 6 až 8 týdnech, když ke změně nedojde, tak zase k veterináři, je to jistota.

Někdy se pes neustále škrábe jen proto, že ho kousla infikovaná blecha.Tomu lze zabránit použitím antiparazitárních přípravků buď formou kapslí, či antiparazitárními obojky, které jsou však u akit méně vhodné vzhledem k jejich mohutnějšímu osrstění. Pokud jde o metabolickou poruchu, tak si zjistěte jak jsou na tom sourozenci a rodiče Vašeho pejska, protože ať děláte co děláte, tak s tím stejně nic neuděláte, jde o dědičnost. Zpravidla se může jednat o poruchu příjmu mědi a zinku. 

Dysplazie

toto slovo je známo většině chovatelů, protože před bonitací a uchovněním musejí všichni na rentgen, který pak vyhodnotí specialista. Vzhledem k velmi nepřirozené pozici končetin psa při rentgenování se pes obvykle kompletně uspí , případně přispí a kyčle se zrentgenují. Dysplazie je genetická vada, která má různé stupně AA,BB,CC,DD dříve -  0/0   1/0  1/1 ale i   2/2    3/3 a pokud je příliš vysoká vede to až k artritidě. Laicky řečeno, to znamená, že hlava kloubu špatně sedí v pouzdře a nedoléhá…… tím dochází k chronickému zánětu a postupně k chromosti. Pes většinou cítí bolest při pohybu. 

VKH syndrom (Vogt-Koyanagi-Harada)

je poměrně vzácný, ale dědičný. Příznaky počínají kolem 18-24 měsíce věku psa a týkají se změn v neurologické oblasti. Pozorují se téměř vždy na srsti, kůži a na očích. Červené skvrny na kůži, vypadávání chlupů, vodnaté oči, zápach z tlamy a pohlavních orgánů, často dochází ke změně kožní pigmentace, většinou na čele (šedý kosočtverec) a bílé chlupy se zabarvují do růžova, nebo oranžova (celkově barvy jakoby splývají). Pokud se provede  včas rozbor krve a kožní vyšetření, je veliká šance na úspěšnou léčbu u specialisty.

Kryptorchismus

jedná se o poruchu sestupu varlat, která je silně geneticky podmíněna. Normální sestup varlat do šourku by měl být ukončen v 6.-8. týdnu stáří štěněte, přičemž jsou varlata hmatná v šourku. Může dojít i k mírnému opoždění tohoto procesu. Běžnější je jednostranný kryptorchismus, při kterém sestoupí do šourku pouze jedno varle. To znamená, že období sestupu varlat se kryje s obdobím odběru štěněte. Pokud je štěně malého plemene či vzrůstu, je nahmatání varlat poměrně citlivou záležitostí i pro zkušeného chovatele. U oboustranného kryptorchismu, nejsou varlata nejčastěji hmatná ani v tříselném kanálu a jsou umístěna v dutině břišní. Pes je prakticky vždy neplodný, ale projevuje pohlavní chování ve styku s fenami, z důvodu produkce hormonů vmezeřenými buňkami varlete. U této poruchy není popisována spolehlivá léčba, vedoucí k sestupu varlat. Na základě této poruchy je jedinec jakkoliv exteriérově jinak dokonalý vyřazován z chovu, čímž se zabrání vnášení genetické výbavy, vedoucí k této poruše dalším jedincům. Tyto geny přenáší ovšem též feny, u kterých se vada neprojevuje navenek a to je důvod, proč tento problém nelze z chovu zcela vymýtit.

Dalším nepříjemným onemocněním jsou poruchy štítné žlázy. Chovatel většinou objeví  první příznaky, když fena „nehárá“ normálním způsobem, nebo hárá vícekrát do roka, ba je i neplodná. Poruchy štítné žlázy můžeme pozorovat změnou hmotnosti, ztrátou chuti k jídlu, únavou, změnami chování, náchylnostmi k infekcím, onemocněním jater, ledvin, nadledvinek. Nemoci štítné žlázy mohou druhotně způsobit i oční vady, obezitu, metabolické poruch i kožní problémy. Jedná se hormonální nerovnováhu, která ovlivňuje všechny orgány v těle a zpravidla je nejčastěji diagnostikována okolo 5. roku psa a není rozdíl mezi psy a fenami. Vady štítné žlázy nejdou vyléčit, ale dají se vhodnými léky udržovat na dobré úrovni, kdy pes nevykazuje příznaky nemoci. Samozřejmostí pro diagnozu je krevní rozbor.

Hemofilie 

je těžká choroba, která se projevuje drobným krvácením a v těžkých případech smrtí psa.Jedná se o poruchu srážlivosti krve. U nemocného jedince jsou porušeny tzv. srážecí faktory a, které při poranění zabraňují krvácení a podporují vyhojení rány. Pozná se to krví ve výkalech, krvácením z čenichu a sliznic, drobná poranění se špatně, nebo vůbec nehojí. Vyšetření se zaměřují především na hodnoty krevního obrazu. Tato dysfunkce není nijak léčitelná, určité podporující účinky může mít podávání vitaminu K. Tato substituční léčba však problém trvale neodstraní. V USA, Anglii, Skandinávii se před uchovněním psa nebo feny musejí dělat krevní testy, které by hemofilii vyloučily, a postižení jedinci se nepřipouštějí do chovu.

Porucha imunity SA - sebaceozní adenitida

Tato nemoc je ve většině případů nevyléčitelná, předpokládá se u ní autozomálně recesivní dědičnost  a nikdo neví, kdy se to v jeho chovu může objevit.

O SA už bylo napsáno mnoho článků a na internetu probíhá řada diskusí . I u nás existují specialisté, kteří se této chorobě speciálně věnují. Sice na několika místech ve světě probíhá výzkum, financovaný zejména z grantů, bohužel prokazatelné výsledky přesvědčivě nestanovily jak to s tou dědičností konkrétně je. To, co bychom všichni potřebovali, aby šlo diagnostikovat predispozici z krevního vzorku dosud zdravého jedince, nebylo zatím zveřejněno.

Zadáte-li si do vašeho vyhledávače odkaz SA, najdete obrovské množství odkazů, včetně tabulek, které způsob dědění zatím pouze přepokládají.

Při podezření na tuto chorobu tudíž trvejte na důkladném fyzickém vyšetření vašeho psa. Existuje totiž několik kožních a imunitních chorob, které mohou zprvu vykazovat podobné příznaky jako SA. Nepanikařte a pokud nebudete s léčbou spokojeni, či nebude úspěšná, navštivte kožního specialistu. Stejně tak můžete kontaktovat poradce chovu, který vám s dalším postupem poradí.  

Jedná se totiž o onemocnění kůže, postihující pouze mazové žlázy s jejich pozvolnou úplnou destrukcí. Tato nemoc je geneticky podmíněnou záležitostí, předpokládá se u ní autozomálně recesivní dědičnost. Zjednodušeně řečeno se při této nemoci jedná o řízené autoimunitní poškozování mazových žláz spojené s jejich totální likvidací. Tento atak mají na starosti buňky, kterým říkáme histiocyty a T lymfocyty s cytotoxickým účinem. Při jejich útoku dochází k postupnému napadání buněk – sebocytů a celých mazových žláz s nevratným účinkem. Posléze dochází na kůži ke změnám, při kterých při absenci mazu dojít musí. Výrazná suchost pokožky, lupinatění, tvorba krust, vypadávání srsti, tvorba zpečenin a to vše v kombinaci s projevy superficiální a posléze hluboké dermatitidy.

Tato nemoc se může objevit v jakémkoli věku a u kteréhokoli psa. Plemennou predispozici mají zejména pudlíci, viszly, samojedi, čau čauové, akita-inu. U koček tyto případy byly popsány ojediněle také.

Lokalizace procesu začíná v místech s množstvím mazových žláz. Postihuje tedy hlavně uši, celou hlavu, krk, ocas a dorsální část trupu. Z počátku je to proces nenápadný s ložiskovitým vypadáváním srsti. Trochu to připomíná “kožich prožraný od molů”. Často se v této fázi nemoc zaměňuje za demodikosu, hypotyreosu, dermatofytoza, nebo některé hormonální dermatozy. Po nástupu suchosti kůže a lupinatění se přidává i různě vyjádřené svědění s projevy povrchové, či hluboké pyodermie.

Diagnoza této nemoci spočívá pouze v odebrání vzorku z postiženého místa (míst)  pro biopsii a histopatologický rozbor.

Znamená to obvykle, že buď Váš veterinář po poradě s kožním specialistou či histopatologem odebere část tkáně, ale ještě předtím vašeho pejska uspí, nebo přispí, nebo vás k takovému specialistovi odešle rovnou.

Postup léčby u těchto jedinců je pouze udržovací a měl by být šit na míru konkrétně vašemu pejskovi. Řeší se zejména projev vedlejších komplikací. Na začátku u takto postižených jedinců je určitá možnost zpomalení destrukce žláz aplikací glukokortikoidů, vysokými dávkami vitamínu A. Při kombinaci této terapie s aplikací látek nahrazujícími maz např. močoviny s pádesátiprocentním propylengykolem, lze pacienta udržovat v přijatelné úrovni. Mnoho autorů zabývajících se dermatologií popisuje i uspokojující efekt při kombinaci retinoidů s cyklosporiny. Pominu-li jejich výrazné vedlejší účinky na organismus, je jejich použití u nás limitováno zejména vysokou cenou. Dále  je obvykle doporučována vitaminová léčba a koupele a léčba pomocí kosmetických přípravků zmírňujících příznaky.

U některých chovatelů byla částečně úspěšná homeopatická léčba a léčba metodou Rampak tzv. metoda oleje uvnitř i z venku.

Pokud se však diagnoza u psa potvrdí, je nutné ho v každém případě vyřadit z chovu.

Vím, že tento stručný článek nemůže postihnout celé spektrum problémů zdraví, které pejsky může postihnout. V brzké době bychom měli otevřít veterinární poradnu ve spolupráci s klinikou Vedilab s.r.o. Plzeň, která se mimo jiné také specializuje na kožní a autoimunitní nemoci u psů.

Zatím pro vaše informace o zdraví  můžete využít portál www.muj-pes.cz.

L.Marková s laskavým využitím informací z veřejně dostupných internetových článků.

 

******překlad

.....Výzkumný projekt SEBADENITIS

Tento výzkumný projekt bude realizován ve spolupráci s profesorem Dr. med. Distlem, který se uskutečnil v Ústavu šlechtění zvířat a vědeckého výzkumu na Univerzitě veterinárního lékařství v Hannoveru.

Cílem je vyvinout genetický test, aby bylo možné určit nosiče defektních genů.

Pro úspěch tohoto projektu se spoléháme na pomoc majitelů nemocných Akit.

 

Chcete-li umožnit výzkum u vašeho Akity, který trpí SA ve studii, napište, prosím, e-mail o jeho chovné linii na adresu: hzw@japan-akita.de . Rádi Vám pošleme požadované dokumenty. Náklady přebíráme.

 

Dosud neexistuje spolehlivý genetický test,  spoléháme se na podporu všech majitelů Akit, kteří mají Akitu, která trpí  SA.

Pošlete nám informace o nemocné Akitě. Krytí jedinců, u kterých se častěji vyskytují určité nemoci, se můžete vyhnout.

S informacemi, které nám  zašlete, budeme na vyžádání zacházet důvěrně.......

Překlad: L. Marková


Soubory ke stažení

SouborTypVelikostPoslední změna

Chcete se nás na něco zeptat? Napište nám!