Informační a administrační web
info@akitainuczech.cz
Platinum krmiva

Výchova a péče

CO JE DOBRÉ VĚDĚT, NEŽ SI POŘÍDÍME AKITU DO RODINY

CHOVÁNÍ A TEMPERAMENT

Nejtypičtější vlastnosti tohoto plemene je absolutní věrnost a oddanost svému pánovi. Vůči svému pánovi a jeho rodině jsou velmi loajální, zároveň jsou to psi samostatně myslící a rozhodující se, takže je jim vlastní i jistá tvrdohlavost, svéhlavost. Akita je dominantní plemeno a bude chtít vládnout. Správný výcvik vedený majitelem a určení rolí v rodinné smečce jsou nutností. Akity jsou loajální vůči svému pánovi, proto by výcvik měl provádět majitel a toto pouto by nemělo být narušeno drilem cvičáku nebo cizím trenérem. Akity jsou chápavé a dobře se učí, ale odezva na povely je delší než u jiných plemen, proto je dobré se obrnit trpělivostí. Díky dobré odolnosti vůči chladu je možné tyto psy chovat venku, ale jejich vnitřní potřeba kontaktu s rodinou je tak velká, že je lepší je chovat v kruhu rodiny. Osamělý a znuděný pes může být destruktivní a agresivní. Akity obvykle moc neštěkají, pokud k tomu nemají dobrý důvod, ale s členy své rodiny komunikují zábavným mručením a mumláním. Velice rády také nosí věci v ústech. Je jedno zda to jsou papuče, vodítko nebo vaše ruka. Vůči cizím lidem jsou Akity zdrženlivé, ale pro své blízké je to milující ochránce, který je připraven s nimi sdílet svůj život a věrně jim sloužit. Od útlého věku je vhodné věnovat pozornost správné socializaci, protože zvláště samci mají tendence být dominantní vůči jiným psům. 

VZHLED

Akita je velký, mohutný pes se středně dlouhou srstí a hustou podsadou. Barva srsti může být červená, žíhaná, bílá, případně i sezamová. Tělo má vyvážené proporce, silné kosti a množství svalové hmoty. Hlava je široká, oči jsou malé, tmavé a hluboko posazené. Uši jsou vztyčené s mírným sklonem dopředu. Silné končetiny mají dobře vyvinuté svaly. Ocas je vysoko nasazený a je nad tělem hodně zatočený. Díky husté podsadě je Akita dobře odolná vůči chladu a může být celoročně držená venku. Plemeno má kohoutkovou výšku 61-67 cm a v dospělosti dosahuje váhy 30-66 kg.

 

VÝCHOVA, PÉČE A ŽIVOTNÍ PODMÍNKY

Akita bude nejšťastnější, když bude doma se svou rodinou. Zástupci tohoto plemene jsou známí svou neochvějnou věrností a loajalitou ke svým majitelům. Toto plemeno není hyperaktivní, ale potřebuje každodenní pohyb a zaměstnání. Hustá srst s podsadou zajišťuje psům dobrou odolnost vůči chladu, ale také horší toleranci vysokých teplot. Srst není nijak náročná na údržbu, postačí pravidelné kartáčování. Srst má samočistící schopnost a postrádá charakteristický psí zápach, takže ani časté koupání není nutné. Akita líná 2x ročně a v období línání je nutné se připravit na velké množství uvolňujících se chlupů. Akita je dobrý a spolehlivý hlídač. Své území chrání pečlivě a nekompromisně. Vůči cizincům bývají psi ostražití, ale v přítomnosti majitele cizí návštěvy tolerují.

Výchova akity inu není úplně jednoduchá. Akita inu vyžaduje zkušený výcvik založený na obrovské trpělivosti a lásce. Jakýkoliv nátlak či nepříjemný dril se neshledává s kýženým účinkem. Naopak má takové jednání ze strany chovatele psa negativní dopad, neboť akita inu má svou hlavu a násilné vnucování čehokoliv se tomuto psovi hrubě příčí. Přitom je ale třeba dodržovat ve vztahu k němu důsledné jednání a jasně mu stanovit místo ve smečce.

Je velmi důležité nepodcenit důkladnou socializaci a od raného věku svého psa vystavovat kontaktům se všemi a vším, s čím se bude v budoucnu potkávat. Vhodné jsou socializační tréninky v podobě výprav na zalidněná a rušná místa. Návštěva výcvikových kurzů již od štěněčího věku zajistí vedle posílení domácí výchovy včasný návyk psa na pestrou psí společnost, se kterou mají někteří zástupci tohoto plemene běžně problémy.

Akita inu je nesmírně fixovaný na svého pána a potřebuje s ním být v intenzivním kontaktu. Pokud je tato podmínka dodržena, může být umístěn mimo dům, neboť dobře snáší i nižší teploty. Život uvnitř příbytku svého pána, kde je v co nejtěsnějším sepětí se svou milovanou rodinou, mu však svědčí o mnoho lépe. Ačkoliv je odměřený k cizím lidem i psům a zdálo by se, že je poněkud asociální, jeho rodinný kruh pro něj znamená vše.

Srst akity inu nevyžaduje speciální péči, zpravidla postačí občasné pročesání. Výhodou je samočistící schopnost osrstění, díky níž akita inu vypadá stále upraveně, i když je koupán sporadicky a srst vyčesávána jen nárazově. Zvýšenou péči je třeba vynaložit dvakrát ročně, když pes líná. V tomto období je uvolňováno obrovské množství srsti a je-li pes chován v bytě, jeho chlupy jsou absolutně všude.

Nikdy nezapomínáme věnovat dostatečnou a pravidelnou péči chrupu našeho psa, stejně tak dbáme na včasné ostříhání delších drápků a alespoň jednou týdně kontrolujeme zevní zvukovod, zda není znečištěn.

VÝŽIVA

Kvalitní a vyvážená strava podávaná ve štěněčím věku je nezbytnou podmínkou pro správný vývoj pohybového aparátu psa. Právě toto období je klíčové pro jeho budoucí celkovou zdravotní kondici. Štěně akita inu by mělo dostávat krmivo určené pro štěňata velkých plemen psů, které obsahuje specifické množství fosforu a vápníku. Vyvážený obsah těchto i řady dalších stěžejních látek zajistí, aby vývoj kosterní soustavy psa probíhal adekvátním tempem i v období mezi čtvrtým a sedmým měsícem věku, kdy u akity inu probíhá překotný růst.

Zodpovědný chovatel ochotně poradí s výběrem krmiva každému novému majiteli štěněte. Minimálně prvních několik dnů po odběru musí pejsek dostávat stejnou stravu, na kterou byl doposud zvyklý. Většinou se jedná o kvalitní granule, případně smíchané s nižším podílem masové složky. Chovatelé akity inu shodně varují před krmením obsahujícím sóju v jakémkoliv množství. Pro zástupce tohoto plemene představuje sója silný alergen, který jim způsobuje četné zdravotní potíže.

V posledních letech se osvědčilo krmit už od štěněcího věku B.A.R.F.em, což je syrová strava ve správném poměru a složení obsahující syrové maso, kosti, zeleninu. Velmi dobrým doplňkem či součástí stravy je syrové maso z mořských ryb, případně přídavek lososového oleje do krmné dávky.

Každopádně máte-li chuť se svému novému společníkovi věnovat a strávit s ním nejbližších 10 a více let v pohodě  a se spoustou zážitků, neváháte-li po stejnou dobu ze všechno oprašovat všudypřítomné chlupy, vzhůru do toho. Pokud mu dáte, co potřebuje, akita se vám jistě odmění.

 

Chcete se nás na něco zeptat? Napište nám!